Partner artykułu czytaj ten artykuł
Marek Bukowski i Maciej Dancewicz są współautorami scenariusza do serialu kryminalnego „Belle Epoque”, który swoją premierę będzie miał 15 lutego na antenie stacji TVN. Nam mówią o swoich inspiracjach, zbrodniach sprzed lat i kobietach, które są sprężyną tej fascynującej produkcji.

Inspiracją dla scenarzystów serialu "Belle Epoque" były prawdziwe zbrodnie, które wydarzyły się na początku XX wieku?

Sugerowaliśmy się archiwalnymi zbrodniami. Pierwszym przypadkiem, który nas zainspirował, była historia Damazego Macocha, paulina, zakonnika jasnogórskiego z początku XX wieku. Zakochał się w kobiecie, okradał obraz Matki Boskiej Jasnogórskiej, żeby finansować swoją wybrankę. Następnie w celi klasztornej zamordował własnego brata, którego wcześniej z nią ożenił.

Maciej Dancewicz miał pomysł na serię dokumentów opowiadających o zbrodniach w tamtym czasie, które były przełomowe w wielu dziedzinach, również w kryminalistyce. Ja byłem w trakcie prac na fabułą i współczesnym kryminałem. Na początku XX stulecia przestępcy zaczynali być wykrywalni dzięki nowym metodom. Wcześniej wystarczyło dokonać zbrodni i przemieścić się do sąsiedniej wsi lub miasta. Wystarczył taki drobny zabieg i odnalezienie delikwenta stawało się bardzo trudne.

Inspiracji było sporo, spędziliśmy dużo czasu, analizując materiały archiwalne. Są one oczywiście przetworzone, zmienione. Wpadliśmy na pomysł, który wydaje się jakimś novum, że każdy odcinek serialu dzieje się w innym środowisku. Zbrodnie popełniane są zarówno w wysokich sferach, jak i wśród plebsu, w klasztorach czy w pułku kawalerii.


Czy wśród zbrodniarzy będą również kobiety?

Kobiety są inspiracją i sprężyną zarówno serialu, jak i książki pod tytułem "Najdłuższa noc", którą wspólnie z Maciejem Dancewiczem napisaliśmy. Powieść, która ukaże się w połowie lutego, jest rozszerzeniem tego, co dzieje się w serialu. Kobiety są motorem całej akcji. Są zarówno ofiarami, jak i przestępczyniami. Konstancja — wielka i niespełniona miłość Jana, utrata tej miłości oraz śmierć jego matki napędzają całą historię.

Brutalne morderstwa, intrygi to drugie oblicze belle epoque.

Interesujące w tym okresie jest to, że jesteśmy na styku dwóch światów – zabobonu, ciemnoty i kompletnej bezkarności zbrodniarzy oraz rozkwitającego świata nauki. Pojawia się wiele epokowych odkryć w medycynie, kryminalistyce, technice. Wszystko, co zostało wymyślone, z czego dziś korzystamy (elektryczność, szczepionki, samochody, kino), stworzono czy wynaleziono właśnie wtedy. Na potrzeby naszego serialu kumulujemy te wydarzenia w jakimś momencie – są to pierwsze lata XX wieku.

Miejscem akcji jest Kraków, dawne królewskie miasto, ale wówczas zdegradowane.

Golicja…

…i Głodomeria – jak się określało wówczas Galicję i Lodomerię. Panuje bieda, jest mnóstwo kontrastów. Wystarczyło wyjechać parę kilometrów za Kraków, gdzie pokutowała na przykład stara teoria autorstwa Cesare Lomboroso, mówiąca o tym, że urodzeni przestępcy wyróżniają się zestawem cech, m.in. zezem, nadmiernym owłosieniem, dużymi uszami czy leworęcznością. A gdy ktoś był elegancko ubrany i urodziwy, nie mógł być zbrodniarzem.

Dopiero wówczas zaczęto pracować nad metodą pobierania odcisków palców. Do powszechnego użycia weszła ona po II wojnie światowej. To gęsty, gorący okres. Zbrodniarze przestawali być tacy bezkarni jak kiedyś.


Historia zbrodni w serialu "Belle Epoque" jest ważna, ale służy również do sportretowania społeczeństwa, miasta i przemian, które w nim zachodziły.

Chcieliśmy trochę zdrapać tę fasadę, politurę, pokazać, że to "belle" było sztuczne i pozorne. W środku się kotłowało i na pewno to, czy ktoś mógł powiedzieć o swoim życiu, że było "belle", było całkowicie zdeterminowane tym, kim się urodził. Jeśli w nizinach społecznych, to jego życie mogło być straszne. A kiedy ktoś urodził się w sferach arystokracji, jego żywot był wspaniały.

Rozmawiała Katarzyna Gruszczyńska

Książka „Najdłuższa noc” Marka Bukowskiego oraz Macieja Dancewicza, współautorów scenariusza serialu „Belle Epoque”, będzie dostępna w księgarniach od 15 lutego. Premiera serialu odbędzie się tego samego dnia.